Međunarodni dan obitelji

15. svibnja je dan kada se obilježava Dan obitelji. Ujedinjeni narodi još su 1989. godine taj datum proglasili Međunarodnim danom obitelji pod sloganom „Obiteljski dan ne čine stvari, već srdačni odnosi roditelja i djece.“ U svijetu se taj dan obilježava od 1994. godine.

Nešto više o Međunarodnom danu obitelji možete pročitati na sljedećoj prezentaciji.

SRETAN VAM DAN OBITELJI!

Priloženi dokumenti:
ME .DAN OBITELJI.pptx

Dan planeta Zemlje

Dan planeta Zemlje obilježava se u cijelome svijetu 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema brizi o prirodi.  Različitim akcijama i događanjima nastoji se skrenuti pažnja ljudi na opasnost koja prijeti svim živim bićima zbog zagađenja okoliša.

Za ovaj su se važan događaj pripremali učenici 2.a u boravku s učiteljicom Senijom Horvat. Različitim su aktivnostima osvijestili važnost razvrstavanja otpada i recikliranja. Aktivnosti su provodili nekoliko dana.

Provedene aktivnosti:

1. RECIKLIRANJE - istraživački zadatak
  2. KAKO TI MOŽEŠ ZAŠTITI NAŠ PLANET? - izrada plakata
  3. EKO AKCIJA - čišćenje okoliša škole

1. RECIKLIRANJE - istraživački zadatak

Učenici su dobili zadatak da istraže koliko se ljudi u našoj bližoj okolici brinu za naš planet recikliranjem. Ispitano je 18 osoba, odnosno 5 različitih skupina ljudi – slučajni prolaznici oko škole, članovi stručne službe škole, učiteljice, članovi tehničke službe škole, učenici sedmih razreda.

Rezultati istraživanja vidljivi su na grafikonima.

REZULTATI ISTRAŽIVANJA:

-        sve osobe u svojim kućanstvima razvrstavaju kućanski otpad

-        50 % ispitanika ili njih polovica ponese svoju torbu u trgovinu, a

druga polovica ispitanika ponese torbu ako se sjeti

-        78% ispitanika ili većina, staklenu ambalažu odlaže u za to

predviđeni spremnik, 3 osobe ili njih 16% ispitanika bacaju je u

smeće (miješani komunalni otpad), a 1 osoba ponekad je baci u

smeće, a ponekad pravilno zbrine

-        44% ispitanika ili njima osmero udaljenost kontejnera je vrlo blizu

doma, petero ispitanika ili 28% ispitanika udaljenost iznosi od 100

do 200m, a preostalih petero ili 28% ispitanika kontejneri su udaljeni

od 200 do 500m

-        od ukupno 18 ispitanika, 4 osobe ili 22% ispitanika često ide u

reciklažna dvorišta, 13 osoba ili 72% ispitanika ponekad ide u

reciklažna dvorišta, a svega 1 osoba ili 6% ispitanika nije bila u

reciklažnom dvorištu.

ZAKLJUČCI ISTRAŽIVANJA:

Sve osobe obuhvaćene ovim istraživanjem dovoljno su odgovorne u zbrinjavanju kućanskog otpada i razvrstavanju istih u potrebne žute, plave i smeđe vrećice. Manji problem predstavlja zbrinjavanje staklene ambalaže pošto je takvu ambalažu potrebno skupljati i odnijeti je u zelene spremnike koji možda i nisu u blizini njihovog doma. S obzirom da polovina ispitanika u trgovinu nosi svoju platnenu torbu samo ako se sjeti, bilo bi dobro napraviti edukaciju o štetnosti plastičnih vrećica za okoliš. Također bi trebalo educirati ljude o funkcioniranju reciklažnih dvorišta i podsjetit ih što se nikako ne smije bacati u kućanski komunalni otpad već ga pravilno zbrinuti (baterije, lijekovi, elektronički otpad, odjeća, spužve, gume, željeza, boje, lakovi itd).

2. KAKO TI MOŽEŠ ZAŠTITITI NAŠ PLANET?

Učenici su izradili četiri plakata s eko porukama. Nadaju se da su i druge učenike škole osvijestili kako oni mogu pridonijeti čistoći prirode.

3. EKO AKCIJA

Za akciju čišćenja okoliša škole bila je potrebna samo dobra volja i naravno, rukavice i vreće za smeće. Učenicima je bilo prezabavno! Nažalost bilo je dosta smeća, ali smo sretni da smo očistili okoliš naše škole.

Svjetski dan šuma i Svjetski dan voda u 2.a razredu

Šume su dom za više od 80% životinjskih i biljnih vrsta. Zato kažemo da šume predstavljaju biološki najraznovrsniji eko sustav na našoj planeti. U opskrbi našeg planeta pitkom vodom, šume igraju veliku ulogu. Drveće osigurava čak 75% ukupne količine pitke vode i služi kao prirodan filter za pročišćavanje vode. Šuma i voda u neraskidivoj su povezanosti i izvor su života za sva živa bića.
Svjetski dan šuma obilježava se svake godine 21.ožujka, a Svjetski dan voda 22. ožujka. Gledajući edukativne filmove i prezentacije na temu voda i šuma, čitajući priče i pjesme navedene tematike, učenici 2.a razreda puno su saznali o ovim prirodnim resursima i njihovom očuvanju jer, zaključili su, čuvajući šume i vodu čuvamo sebe i sva živa bića s kojima zajedno živimo.
                                                                                                                                                    Učiteljice Senija Horvat i Božena Pranjić

Sretan Dan očeva

Licitarska srca izradili su učenici 2.a razreda povodom Dana očeva pod vodstvom učiteljice Božene Pranjić.

Učenici 2.A i učiteljica Saša Radenić su oslikali zidove svoje učionice.