Hrvatski školski muzej

Četvrti su razredi bili u Hrvatskom školskom muzeju. U Hrvatski školski muzej išli smo javnim prijevozom. Mojim prijateljima i meni je u busu bilo jako zabavno. Svaki put kada bi bus stao, mi bismo pokušali održati ravnotežu. Tako bi se pravili da surfam

Kada smo ušli u zgradu muzeja skinuli smo jakne.  Voditeljica je dva puta zazvonila zvonom. To je bio znak da se trebamo utišati. Krenuli smo u obilazak muzeja. U prvoj smo prostoriji vidjeli kako su prije pedeset godina izgledale bilježnice i školska ploča.  Voditeljica nam je rekla jednu zanimljivu činjenicu. U to vrijeme učiteljice nisu smjele imati muževe. U drugoj smo prostoriji vidjeli kako su se učitelji prije odijevali. U trećoj smo prostoriji vidjeli kakav su rukopis imala djeca u to doba. To je bio pravi krasopis! Kasnije smo vidjeli kako su izgledale dječje igračke. Nakon prostorije s igračkama ušli smo u nekakvu „tužnu“ prostoriju. U njoj su bili prikazani filmovi koji su me rastužili.  Brzo sam izašao iz te prostorije jer sam veselo dijete i ne volim tugu. Došli smo u prostoriju u kojoj smo se mogli igrati. Nakon te prostorije smo vidjeli kako je nekada izgledala učionica. Saznao sam da je u učionici nekoć bilo osamdeset učenika! U to vrijeme su djeca klečala na kukuruzu ako nisu slušali učitelja. U muzeju smo imali priliku iskusiti i to. Klečanje na kukuruzu jako boli, znam iz iskustva.

Zaključujem da su u to vrijeme učitelji bili jako strogi. Kada smo završili s obilaskom muzeja vratili smo se u sobu za igru. Nakon toga smo uzeli jakne i vratili se javnim prijevozom u školu.

T. Š.

Učiteljica Senija Horvat uredila je kutak s ugođajem jeseni.